Gut İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Gut İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gut ilacı, Gut hastalığında kullanılan ilaçların birçok çeşidi vardır. Her hasta için farklı ilaç kullanımları ve hastalığın seyrine göre ilaçların kullanımı ayarlanmalıdır. Bazı kişilerde gut hastalığı olmamasına rağmen ürik asit düzeyinin vücutta çok yüksek olduğu (Hiperürisemi) durumlarda hastada ek başka sorunlar yoksa ilaç tedavisine gerek yoktur gerekli diyetler ile ürik asit miktarının düşürülmesi yeterlidir.

Gut ilacının kullanıldığı durumlar
  • Gut hastalığının akut ataklarındaki ağrı ve şişmelerden kurtulmak için ağrı kesici iltihap giderici ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlar, kortizon ya da Kolşisin ilaçlardır.
  • Tekrarlayan yani kronikleşen ataklarda ise Türkiye'de bulunan tek ilaç ürikoliz ilaçtır.
  • Gut hastalığında tofüsten korunmak ya da oluşan tofüsün tedavisi için yine ürikoliz ilaçlar kullanılır.
  • Gut hastalığının etkileri içerisinde ürik asidinin ürat taşı oluşturmasını önlemek için ürikoliz ilaç kullanılır. Bu ürikoliz ilacın Türkiye'deki satılan ürünün adı Allopurinol'dür.
  • Gut ilaçlarının tümü çok güçlü ilaçlar olduğundan, ilacı neden aldığınız, yan etkileri nelerdir gibi problemlerle karşılaşmamak için mutlaka hekiminiz tarafınızdan bilinçli bir şekilde kullanılması gereklidir.
Gut hastalığında akut atakların tedavisinde özellikle kullanılan ilaçların başında Kolşisin, Volteran, Endol ve Naprosyn ilaçlardır. Özelikle akut ataklarda oluşan şişlik ve ağrıların tedavisinde kullanılırlar. Bunun dışında belirtiğimiz kortizon ilaçlar ile yapılan tedavide vardır. Bu ilaçlarda akut ataklarda oluşan iltihaplar için kullanılır. Eklemler içerisinde oluşacak enfeksiyonlarda kullanılır. Kortizon ilaçlar ağızdan ya da enjeksiyon yolu ile uygulanır ve hızlı bir etki sağlar. Hastada böbrek yetmezliği ve mide ülseri gibi hastalıklar varsa özellikle ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçların yerine kullanılır. Gut hastalarında, kullanılan ilaçlar bazı kişilerde tek bir ilaca bağımlılık olurken bazı hastalarda birden fazla ilaç kullanılması gerekebilir.

Gut hastalığında kullanılan ilaçlar
  • Kolşisin: Gut hastalarında oluşan akut atakların tedavisinde kullanılır.
  • Probenesid: Gut hastalığının tedavisinde ürik asidin etkileri için kullanılan ilaçtır. Özellikle Sekonder Hiperürisemili şahısların gut hastalığı tedavilerinde kullanılır.
  • Fenilbutozon: Gut hastalığındaki akut atakların krizlerinde baş ağrılı infilamasyonlarda kullanılan bir ilaçtır.
  • Sulfinpirazon: Kronikleşen gut hastalarında kronik atakların krizlerinin olgularında akut nöbetlerin oluşmasını önlemek için kullanılır.
  • Allopurinal: Kanda ve vücutta oluşan ürik asit miktarını azaltmak için kullanılan bir ilaçtır.
Burada yazdıklarımızdan çıkan sonuç gut ilacı dediğimizde her hasta için farklı özellikteki ilaç kullanılır. Hekimin teşhis ve tanısı ile hastanın bireysel yapısı var olan hastalıkları değerlendirilir ve en doğru ilaç tedavisine başlanır. İlaç kullanımları ezbere yapılmamalıdır. Mutlaka hekim ile birebir uyum içerisinde gerektiği kadar ve düzenli yapılmalıdır.

Gut İlacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gut Belirtileri ve Tedavisi

Gut Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gut Diyeti Listesi

Gut Diyeti Listesi

Ayakta Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nasıl Geçer?

Gut Hastalığı Nasıl Geçer?

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Gut İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gut İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?